Użytkownicy trafiając na stronę internetową szukają wzrokiem wskazówek, co do dalszego postępowania na niej. Używają do tego podstawowych elementów strony takie, jak nagłówki i pogrubienia słów kluczowych. Również odnośniki przyciągają ich uwagę, jednak należy zadbać po pierwsze by były dobrze widoczne i atrakcyjne wizualnie, po drugie – by zawierały krótką i wystarczająca informacje na temat tego, gdzie trafimy po ich kliknięciu.

Jak się okazuje, najbardziej widoczny jest podkreślony, niebieski odnośnik. Jest to podstawowy wygląd linku, w każdej przeglądarce internetowej, bez jakiegokolwiek stylu. Z tego powodu, wykorzystywany jest m.in. przez najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie.

Podstawowy wyglad linku w wyszukiwarkach

Wpływ linków na zachowanie osób odwiedzających

Stosując wyraźnie zaznaczone odnośniki możemy zaburzyć w pewnym stopniu zasady takie, jak wzorzec „F” i „złoty trójkąt”. Określają one miejsca, w którym osoby odwiedzające najbardziej koncentrują wzrok („złoty trójkąt”) oraz sposób podążania -skanowania strony (wzorzec „F”).

Eyetracking i linki na stronie

Słaba treść i użyteczność linków

Mimo zastosowania takiego stylu odnośników na stronie, nie można zapomnieć o ich treści. Bardzo często spotykać można krótkie, jednowyrazowe linki, z których tak na prawdę nic nie wynika. Szkodzi to zarówno użyteczności strony (ang. web usability) , jak i utrudnia dostęp do dalszych podstron oraz niekorzystnie wpływa na optymalizacje dla wyszukiwarek. Krótki tekst zakotwiczenia można częściowo zrekompensować za pomocą dobrego atrybutu title, niestety bardzo często zapomina się o nim.

Nieopisowe linki na stronie

W takich linkach, bez przeczytania kilku linijek tekstu, użytkownik nie jest wstanie określić, gdzie trafi, jeżeli kliknie w odnośnik i przeważnie tego nie robi.

Inną rzeczą jest upychanie jednolitych, bezsensownych słów kluczowych w tekście zakotwiczenia, robienie tego wielokrotnie, a do tego odsyłanie za każdym razem do innej strony (poniższy przykład pochodzi z zaplecza pewnej firmy SEO, jednak wykorzystuje go ze względu na datę publikacji „).

wielokrotne linki na stronie

Jak powinien wyglądać dobry odnośnik

Po pierwsze powinien opisywać stronę, do której prowadzi. Tworząc odnośnik najłatwiej zadać sobie pytanie – „gdzie zaprowadzi mnie link, który kliknę”. Po drugie, nie warto zastanawiać się nad długością tekstu zakotwiczenia. Użyć należy tylu słów, ile jest konieczne do jasnego opisania strony lub pliku, do której odsyłamy.

Pamiętać trzeba też o semantyce i konsekwentnym umieszczania linków. Oznacza to tyle, że tworząc kilka linków do jednej strony, należy użyć tych samych słów zakotwiczenia w każdym przypadku. Natomiast odnośniki do różnych stron koniecznie muszą posiadać inną, unikalną treść.

Ostatecznie, najlepsze linki zaczynają cię najważniejszymi słowami kluczowymi. Ułatwia to osobom odwiedzającym witrynę w zrozumieniu nawigacji po stronie. Co ciekawe, okazuje się, że praktycznie pierwsze dwa słowa w linku decydują o dalszym działaniu użytkownika.

Podsumowanie

Odpowiednie wykorzystanie odnośników poprawienia przejrzystości i nawigację po stronie. Po pierwsze, pamiętaj by nie zmuszać użytkowników do szukania czegoś do kliknięcia. Po drugie, nie  zmuszaj ludzi do czytania całego tekstu wokół odnośnika, by dowiedzieli się, co się stanie, gdy w niego klikną.