Na to pytanie zdarzyło mi się odpowiadać nie raz, ale czy jest ono aż tak istotne z punktu widzenia odbiorców – TAK. Jednak przede wszystkim nie możemy zapominać o najważniejszej kwestii, o przydatności dla czytelników. Dlatego pisząc i publikując jakąkolwiek treść na stronie, nie należy kierować się jakimikolwiek wytycznymi, ale pisać zrozumiale i w sposób możliwie prosty, tzn. wystrzegać się wyspecjalizowanego słownictwa czy branżowych slangów (oczywiście, gdy nie jest to konieczne).

Czy można podzielić długi tekst na serię krótszych?

Oczywiście, że tak. Zwłaszcza, gdy chcemy zapchać grafik publikacji na pewien czas czy podnieść poziom przeglądanych i ilość zindeksowanych stron w wyszukiwarce. Należy tylko pamiętać o kilku istotnych czynnikach użyteczności treści, które negatywnie wpływają na czytelników.

  1. Wielokrotnie zostało potwierdzone, że seria tekstów powoduje utratę zaufania czytelników do całości jego przekazu. Informacje są mniej przekonujące.
  2. Osoby zaciekawione pierwszymi publikacjami, z każdym kolejnym okresem oczekiwania, po prostu tracą zainteresowanie dalszą jego częścią.
  3. By przeczytać cały tekst często konieczne jest przechodzenie na kolejne podstrony (klikanie w linki). Gdy artykuł rozmieszczony jest na 2-3 podstronach, nie stanowi to większego problemu, jednak perspektywa przeglądania 5 i więcej podstron, w znacznym stopniu zniechęca czytelnika.

Zalety dłuższej treści

Dłuższa publikacja, czyli cały tekst na jednej podstronie posiada pewne zalety. Przede wszystkim, osoby czytające o wiele chętniej dzielą się nim z innymi. Co jest szalenie istotne, jeżeli za cel przyjmujemy wzrost popularności naszej strony.

Kolejną zaletą jest to, że przekaz staje się on bardziej zrozumiały, gdyż wszystkie potrzebne informacje znajdują się „na wyciągnięcie ręki” (czyt. przewinięcie strony).

Taka treść zyskuje też w oczach czytelników na wiarygodności i jest łatwiej przyswajalna, oczywiście, pod warunkiem, że zadbamy o jej prawidłowe i przejrzyste formatowanie.

Wybierz właściwą długość tekstu

Mimo powyższego, nie staram się sugerować konieczności pisania dłuższych tekstów, tylko po to by z wystarczających 1500 znaków zrobić 6000. Należy pamiętać, że wartość merytoryczna czy przydatność oceniana będzie przez czytelnika i niezależnie od jego długości, ta ocena może być różna.